
KDJOS#5: Kontakt w czasie kryzysu
Jak pewnie niektórzy z Was zauważyli, jestem krótkofalowcem – pod znakiem SQ9NIL mogę w wolnych chwilach nadawać na określonych częstotliwościach radiowych. W okresie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa dość mocno aktywowałem się na falach eteru i w dzisiejszym odcinku chciałem przybliżyć Ci to hobby. Zaprosiłem do tego odcinka dwóch przyjaciół – SP9FII i SP9LEE. Opowiemy Ci, czym jest krótkofalarstwo osobiście dla każdego z nas, co fajnego znajdujemy w tym hobby i jak dołączyć do grona radioamatorów. Miłego słuchania!
Tym razem postanowiłem nie przygotowywać zapisu rozmowy – udostępniam ją jedynie w formie dźwiękowej.
Jeśli po wysłuchaniu naszej rozmowy masz jakieś pytania dotyczące krótkofalarstwa – śmiało, zadaj je w komentarzu. Daj też znać, jeśli już jesteś nasłuchowcem albo krótkofalowcem.
Podrzucę Ci jeszcze garść linków, które przydadzą Ci się, jeśli nasza rozmowa Cię zainteresowała:
- WebSDR – tutaj możesz posłuchać skanerów z całego świata;
- ABC Krótkofalowca – kultowa książka, która wychowała już kilka pokoleń polskich krótkofalowców do przeczytania za darmo;
- pytania z egzaminu na pozwolenie radiowe;
- strona kolegi SQ9JDO – kompendium wiedzy krótkofalarskiej;
- ARISS – rozmowy z ISS;
- moja metoda na naukę (nie tylko krótkofalarstwa);
- różne sposoby emisji sygnału radiowego;
- przykładowa rozmowa z wykorzystaniem odbicia od zorzy polarnej;
- przykładowa łączność krajowa.
Podrzucam też parę zdjęć z moich aktywacji SOTA – śledź mój instagram, jeśli chcesz ich więcej.
Zostańmy w kontakcie nawet, jeśli nie jesteś (ani nie planujesz zostać) krótkofalowcem – zapisz się na newsletter.


2 komentarze
Janek
Pod kątem szybkiego stworzenia sieci łączności dostępnej dla szerokiego grona, CB, PMR i licencje komeryjne są spoko. Na pewno też jest to fajny sposób, żeby niskim kosztem obyć się z łącznością i zobaczyć, czy faktycznie temat się komuś podoba. No i generalnie jestem zwolennikiem każdego działania, które dąży do standaryzacji takich rzeczy.
Ale osobiście uważam, że preppering jest zajęciem długofalowym i zdobycie licencji krótkofalarskiej w ramach przygotowania do kryzysu jest rozsądne. Znacząco rozszerza możliwości łączności zarówno pod kątem zasięgu (lokalnie UHF/VHF, KF na dalsze odległości), jak i rodzajów transmisji (fonia, dane, łączność cyfrowa DMR dla pasjonatów nawet telegrafia). Szczególnie, że wymagania egzaminacyjne teraz wcale nie są teraz wygórowane.
spotter
Cześć.
Jak zwykle ciekawie :)
Gwoli uzupełnienia, polecam również stronę:
https://domowy-survival.pl/standard-lacznosci-dla-polskich-prepperow/
Pozdrawiam